| Färg | Guld |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 16GB |
| Operativsystem | Android 6 |
| Lanseringsår | 2014 |
| Vikt | 145 g |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | Uppgift saknas |
| Minneskorts stöd (upp till) | Uppgift saknas |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| Batterityp | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |