Samsung GT-i9305 Galaxy S III LTE är 4G-versionen av Galaxy S III. Modellen är kompatibel med 4G-näten på 800,1800 och 2600 MHz och fungerar därför i Norden. h Skärmen är på 4,8 tum och har en upplösning på 720x1280 pixlar.
S III LTE har en 8-megapixelkamera och Samsungs egen fyrkärniga 1,4 GHz-processor samt 2 GB RAM, vilket är dubbelt så mycket minne som 3G-modellen.
| Färg | Vit |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 16GB |
| Operativsystem | Android |
| Vikt | 133 g |
| Designtyp | Uppgift saknas |
| Minneskortstyp | MicroSD |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| Batterityp | Li-Ion 2100 mAh battery |