Din HTC Wildfire S vet att din värld finns på nätet. Att vara utan internet är otänkbart. HTC Wildfire S gör det lätt att surfa på nätet. Du kan ha flera fönster öppna i webbläsaren, automatiskt anpassa texten efter skärmen när du zoomar in och ut och snabbt och enkelt markera text som du läser och söka efter den på Google, Wikipedia eller Youtube.
Du kan surfa lika bra när du reser som när du är hemma. Du kan enkelt dela foton på Facebook och andra sociala nätverk, oavsett om du tagit fotot med kameran i HTC Wildfire S eller om någon har skickat det till dig. Välj bara fotot du vill ha i telefonen, ladda upp det och tagga det så att dina vänner kan se det.
| Färg | Svart |
|---|---|
| Operativsystem | Android 6 |
| Vikt | 105 |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | MicroSD |
| Minneskorts stöd (upp till) | 32GB |
| CPU | 528 MHz ARM 11 processor, Adreno 200 GPU, Qualcomm MSM7225 chipset |
| Batterityp | Li-Ion 1230 mAh |