GT-i8190 Galaxy S III Mini är en lite mindre Android-telefon från Samsung. Även om den rent strikt inte har samma prestanda som "riktiga" Galaxy S3, men är å andra sidan smidigare att ha i fickan eller väskan.
Processorn är en dubbelkärnig ARM Cortex-A9 på 1 GHz, skärmen mäter fyra tum. Lanserad 2012.
| Färg | Vit |
|---|---|
| Operativsystem | Android |
| Vikt | 111.5 g |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | MicroSD |
| Minneskorts stöd (upp till) | 32GB |
| CPU | 1 GHz dual-core Cortex-A9 |
| Batterityp | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Övrigt | - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player - Organizer - Photo/video editor - Document editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input (Swype) |