Sony Xperia Z är Sonys mobila flaggskepp för år 2013. Modellen pryds av en 5-tumsskärm med en upplösning på 1920x1080 pixlar. I telefonen finns även en 13-megapixelkamera, fyrkärnig processor på 1,5Ghz från Qualcomm och 2 GB RAM.
Xperia Z levereras med Android 4.1 (Jelly Bean) med flera unika funktioner från Sony. Minnesstorleken är 16 GB, men möjlighet finns att komplettera med SD-kort. Likt flera av Sonys nya telefoner är Z dammtålig och vattentät till en meters djup. Ett eventuellt plums ner i toaletten behöver därför inte kosta mer än din heder.
| Färg | Vit |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 16GB |
| Vikt | 146 g (5.15 oz) |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | MicroSD |
| Minneskorts stöd (upp till) | 32GB |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Batterityp | Non-removable Li-Ion 2330 mAh battery |
| Övrigt | - SNS integration - TV-out (via MHL A/V link) - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |