Retina-skärmen Retina-skärmen på iPhone 4 är den skarpaste och mest levande högupplösta skärmen på en telefon någonsin, med fyra gånger så många bildpunkter som tidigare iPhone-modeller. Bildpunktstätheten är så hög att det mänskliga ögat inte kan urskilja enskilda bildpunkter.
Det gör texten knivskarp och bilderna otroligt detaljerade. videor i HD-format Filma egna videor i HD-format. Med en avancerad belysningssensor på baksidan och inbyggd LED-belysning kan du spela in snygga scener även i dåligt ljus. Sedan kan du redigera och skapa ett eget litet mästerverk direkt på iPhone 4 med det nya iMovie-programmet, som innehåller Apple-designade teman, titlar och övergångar.
5-megapixelkameran med inbyggd LED-blixt Ta vackra och detaljerade bilder med den nya 5-megapixelkameran med inbyggd LED-blixt. Den avancerade sensorn för omgivningsljus på baksidan ger fantastiska bilder även i dåligt ljus och med kameran på framsidan är det enkelt att ta självporträtt.
| Färg | Vit |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 32GB |
| Mobil GSM | 2G (GSM), 3G (UMTS), HSPA+ |
| Operativsystem | iOS 7 |
| Displaystorlek | 3.5 tum |
| Lanseringsår | 2011 |
| Anslutningar | Apple 30-pin, 3.5mm hörlursutgång |
| Kommunikation | Bluetooth, Wi-Fi, GPS |
| Displayfunktioner | Touchscreen, LCD |
| Kamera | Ja |
| Selfiekamera | Ja |
| Kameraegenskaper | Autofokus, Inbyggd blixt/lampa, Videoinspelning |
| Vikt | 137 g |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | Inget |
| Minneskorts stöd (upp till) | Inget minneskort |
| CPU | 1 GHz Cortex-A8 |
| Batterityp | Non-removable Li-Po 1420 mAh |