| Färg | Svart |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 16GB |
| Mobil GSM | 2G (GSM), 3G (UMTS), HSPA+, 4G (LTE) |
| Operativsystem | iOS 12 |
| Displaystorlek | 4 tum |
| Lanseringsår | 2013 |
| Anslutningar | Lightning, 3.5mm hörlursutgång |
| Kommunikation | Bluetooth, Wi-Fi, GPS |
| Displayfunktioner | Touchscreen, LCD, Reptålig display |
| Kamera | Ja |
| Selfiekamera | Ja |
| Kameraegenskaper | Autofokus, Inbyggd blixt/lampa, Videoinspelning HD |
| Vikt | 112 gram |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | Inget |
| Minneskorts stöd (upp till) | Inget minneskort |
| CPU | 1 GHz Cortex-A8 |
| Batterityp | Non-removable Li-Po 1420 mAh |
| Övrigt | - Scratch-resistant glass back panel - Active noise cancellation with dedicated mic - iCloud cloud service - Twitter and Facebook integration - Maps - Audio/video player/editor - Image viewer/editor - Voice memo - TV-out - Document viewer - Predictive text input |