| Färg | Svart |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 64GB |
| Operativsystem | Android |
| Vikt | 135g (telefon) |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | Inget |
| Minneskorts stöd (upp till) | Uppgift saknas |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Batterityp | Non-removable Li-Ion 2140 mAh battery (Telefon) |
| Övrigt | - Active noise cancellation with dedicated mic - ASUS WebStorage (50 GB storage) - MP3/WAV/eAAC+ player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor |