| Färg | Vit |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 16GB |
| Operativsystem | iOS 10 |
| Vikt | 652 g |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | Inget |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| Batterityp | Non-removable Li-Po 11560 mAh battery (42.5 Wh) |
| Övrigt | - iCloud cloud service - TV-out - Maps - Audio/video player/editor - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo - Predictive text input |