"The new Ipad", "iPad 3", "nya paddan", kärt barn har många namn - och få produkter är så efterlängtade i nya versioner som Apples stilbildande surfplatta.
"3rd generation" har betydligt högre upplösning, snabbare processor, bättre kamera men i princip bibehållna yttermått i jämförelse med föregångaren Ipad 2.
Denna version har 32 GB minne, 3G och Wifi.
Lanserad 2012.
| Färg | Vit |
|---|---|
| Lagringsutrymme | 64GB |
| Operativsystem | iOS 9 |
| Vikt | 652 g |
| Designtyp | Touch |
| Minneskortstyp | Inget |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| Batterityp | Non-removable Li-Po 11560 mAh battery (42.5 Wh) |
| Övrigt | - iCloud cloud service - TV-out - Maps - Audio/video player/editor - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo - Predictive text input |